Zabezpieczenia ogniochronne kanałów wentylacyjnych – zrozum, jakie jest ich znaczenie

Zabezpieczenia przed ogniem i dymem to spora klasa rozwiązań, które jednak dla laików często są wielką niewiadomą. Jeśli w dodatku zagłębić się w rozwiązania technologiczne dotyczące na przykład samych kanałów wentylacyjnych, to wiele osób nie rozumie, jak duże mają one znaczenie dla bezpieczeństwa.

Nie dopuścić do pożaru i zapobiec jego rozprzestrzenianiu się

Pierwszym poziomem zabezpieczenia jest wszystko, co zapobiegnie powstaniu pożaru w kanale wentylacyjnym. Jeśli będzie on źle zaprojektowany albo wentylacja nie będzie działała prawidłowo, to może w określonych okolicznościach dojść do zapłonu nagromadzonych pyłów. To jednak w głównej mierze kwestia projektu, natomiast już na etapie wykonania trzeba pomyśleć nad tym, co zrobić, żeby pożar z wnętrza kanału wentylacyjnego nie mógł się z niego wydostać.

Podstawowym rozwiązaniem będą tutaj płyty Conlit, czyli specjalne płyty z zagęszczonej wełny mineralnej, którymi obudowuje się kanał. Oczywiście cała obudowa jest nieco bardziej złożona, natomiast to wełna mineralna przejmuje zadanie ochrony przed ogniem. Trwałość, w zależności od wariantu, wynosi nawet do 120 minut, co daje odpowiednio bezpieczny margines czasu na ewakuację budynku. Nawet jeśli dojdzie do rozszczelnienia samego kanały, to i zagrożenie przeniesieniem pożaru, i powstałe w pomieszczeniach zadymienie będą ograniczone.

Odcinanie drogi ogniowi

Poza płytami Conlit w instalacjach wentylacyjnych stosuje się jeszcze przegrody w postaci klap ogniowych. Są to zamykające się automatycznie „zawory”, które odcinają dostęp powietrza do obszaru, w którym wystąpił pożar, a przy okazji także zabezpieczają dalsze odcinki instalacji przed jego rozprzestrzenianiem się.

Dzięki zastosowaniu ogniochronnej obudowy i klap ogniowych, można dość skutecznie wyizolować pożar w obrębie pojedynczego, zwykle dość krótkiego odcinka kanału wentylacyjnego. Nawet jeśli nie doprowadzi to do samoistnego wygaszenia ognia, to sprawi, że akcja gaśnicza będzie krótsza, a szkody spowodowane i pożarem, i jego gaszeniem, ograniczą się do niewielkiej części budynku.

Przeczytaj także:  Innowacje w robotach sprzątających, których nie możesz przegapić

Zabezpieczenia różnych klas

Zabezpieczenia ogniochronne dzieli się na kilka klas w zależności od ich podatności. O ile zwiększenie odporności zawsze jest dopuszczalne, to należy pamiętać, że dla niektórych budynków przewidziane normą jest stosowanie wyższych klas zabezpieczeń. 

I tak na przykład inwestor, któremu wolno na całej długości kanałów wentylacyjnych zastosować cieńsze płyty Conlit, może zadecydować, że na wybranych odcinkach lub na całości, zastosuje płyty grubsze. Może też użyć klap ogniowych i systemu oddymiania, nawet jeśli nie jest do tego zobowiązany. Choć oczywiście będzie to wyraźnie droższe, to ze względu na zwiększony poziom ochrony mienia i bezpieczeństwa personelu oraz gości obiektu, może to być posunięcie całkowicie zrozumiałe.

Należy przy tym pamiętać, że zabezpieczenia ogniochronne kanałów wentylacyjnych to tylko element większego systemu ochrony ppoż całego budynku. 

Przewiń na górę