Frezowanie CNC – w jakich branżach stosuje się to rozwiązanie?

Proces obróbki metalu to zajęcie dla fachowców, którzy mają dostęp do profesjonalnych narzędzi oraz wiedzę na temat obrabianego materiału. Dzięki maszynom CNC obróbka metali stała się dużo prostsza oraz zdecydowanie bardziej dostępna dla wielu gałęzi przemysłu. Na czym polega frezowanie CNC i gdzie jest wykorzystywane?

Frezowanie CNC – na czym polega to rozwiązanie?

Metoda obróbki metalu CNC, oferowana między innymi przez firmę zmmborkowscy.pl, to doskonały przykład postępowego wykorzystania technologii. CNC to skrót od Computerized Numerical Control, co w wolnym tłumaczeniu oznacza skomputeryzowane sterowanie numeryczne. Metoda ta umożliwia wykonywanie niezwykle precyzyjnych prac poprzez wprowadzenie do komputera sterującego dokładnych detali wykonywanego przedmiotu.

Jak pracują maszyny frezujące?

Po stworzeniu projektu komputerowego modelu CAD 3D jest on wprowadzany do programu typu CAM, który przetwarza go na język sterowania maszyny. Następnie za pomocą skrawania wykonywane jest zaplanowane wcześniej zadanie. W trakcie całego procesu używa się nowoczesnych, sztywnych narzędzi składanych lub narzędzi monolitycznych z węglików spiekanych. W trakcie obróbki cały proces jest obserwowany przez operatora i nadzorowany przez systemy pomiarowe oraz diagnostyczne maszyny.

Frezowanie CNC – jakie materiały można obrabiać?

Maszyny do frezowania CNC są bardzo uniwersalne. Nadają się do obrabiana zarówno tworzyw sztucznych, jak i metali – stali nierdzewnej lub metali nieżelaznych, takich jak brąz, aluminium czy mosiądz. Frezowanie CNC znajduje zastosowanie przede wszystkim w branżach chemicznej i spożywczej oraz w przemyśle ciężkim. Dzięki precyzji osiąganej przez CNC skrawać można elementy maszyn lub mniejsze formy, jak matryce czy tłoczniki. Usługi frezowania można zleźć w każdym większym mieście szukając pod frazami, np. frezowanie Wrocław

Przeczytaj także:  Na co zwrócić uwagę przy wyborze drukarki sublimacyjnej?

Frezowanie CNC to metoda, która sprawdza się w produkcji o różnej skali. Przy produkcji jednostkowej pozwala na tworzenie niepowtarzalnych elementów prototypów. Z kolei w produkcji seryjnej sprowadza się do frezowania wielkoseryjnego, przykładowo nowych elementów do maszyn i urządzeń. W przypadku produkcji masowej dobrym przykładem jest przemysł motoryzacyjny, który zdecydowanie przyspieszył za sprawą technologii CNC. Zmalał również koszt tworzenia części, a elastyczność maszyn frezujących pozwala na szybką zmianę projektu nawet w trakcie pracy.

Zalety wynikające z frezowania CNC

Największą zaletą frezowania CNC jest bez wątpienia precyzja wykonania. Nie bez znaczenia pozostaje też szybkość pracy, która ma ogromny wpływ na tempo produkcji w różnych branżach i zapewnia większą dostępność niezbędnych elementów. Powtarzalność całego procesu umożliwia ponadto tworzenie serii identycznych przedmiotów właściwie bez przerwy. Zyskuje też operator maszyny, który nie musi narażać się na niebezpieczeństwo bezpośredniego kontaktu z maszyną.

Przewiń na górę