Kiedy warto wybrać studia online?

Internet służy nam obecnie niemal do wszystkiego. W sieci robimy bowiem zakupy, obsługujemy konto bankowe, zamawiamy jedzenie z dostawą do domu, czy też poznajemy nowych ludzi. Coraz częściej także wybieramy formę nauki online. Ta niesie ze sobą wiele zalet, choć z pewnością wymaga od studentów sporo samodyscypliny. W wielu przypadkach studia przez Internet to jednak przede wszystkim wygoda i realna możliwość nauki, która w innych okolicznościach mogłaby być bardzo utrudniona. Komu zatem polecane są studia zdalne? 

Studia zdalne – nauka z każdej części Polski

Pierwsze, co się nasuwa, to myśl, że studia online są rozwiązaniem dla osób mających utrudniony dostęp do zajęć stacjonarnych. I tak rzeczywiście jest. Nauka zdalna pozwala na kształcenie się niezależnie od tego, gdzie aktualnie przebywamy, mieszkamy, czy pracujemy. Dlatego właśnie studia przez Internet wybierają m.in. osoby pracujące i mieszkające zagranicą, a pragnące ukończyć krajową uczelnię. Dostęp do wirtualnego dziekanatu mamy tutaj 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, a zajęcia odbywają się na powszechnie dostępnych i coraz szerzej znanych platformach e-learningowych. 

Jeśli chodzi o kierunki studiów online – naprawdę jest w czym wybierać, a lista możliwości kształcenia stale się wydłuża. Zarządzanie, Logistyka, czy Studia Menedżersko – psychologiczne to tutaj tylko wybrane propozycje. Co istotne, nauka online dotyczy studiów zarówno I jak i II stopnia.

Nie wszystkie kierunki są dostępne w takiej opcji nauki, jak chociażby wyszukiwana w ostatnim czasie ze szczególnym zainteresowaniem Kryminologia i Kryminalistyka Gdynia. Tutaj mamy z kolei dostęp do praktycznych narzędzi, zajęć warsztatowych oraz pracy techniczno – badawczej, która jest wykorzystywana później w pracy zawodowej. Podobną sytuacje będziemy mieli wybierając np. studia podyplomowe Gdańsk, choć tutaj możemy liczyć na bardzo elastyczne plany zjazdów, co studenci bardzo doceniają.

Studia zdalne – oferta dla rodziców

Rodzice maluchów, którzy sami sprawują opiekę nad dziećmi to kolejna grupa osób, do których kierowana jest oferta studiów online. Taka forma nauki, choć wymagająca samodyscypliny, zaangażowania i sporej dawki samodzielnej pracy, pozwala elastycznie dopasować tempo i tryb nauki do indywidualnych możliwości. Na przykład w sytuacji, gdy nie możemy skorzystać z pomocy dziadków, czy niani w opiece nad potomstwem.

Przeczytaj także:  Jak Monitoring Może Rewolucjonizować Bezpieczeństwo Twojej Firmy?

Nie oznacza to jednak, że zupełnie swobodnego i niezależnego sposobu studiowania. Program nauki przewiduje zazwyczaj konkretne terminy zdalnych zajęć, a na każdy semestr przypadają dwa stacjonarne zjazdy dydaktyczne, czyli odbywające się w siedzibie uczelni. Tego typu obowiązki wynikają wprost z obowiązujących przepisów. Trzeba jednak przyznać, że to wciąż dogodniejsze rozwiązanie, niż zajęcia tradycyjnie odbywające się ramach studiów dziennych i zaocznych.

Studia online a rozwój zawodowy

Studia online wybierane są również przez osoby o ugruntowanej pozycji zawodowej, które jednocześnie poszukują nowych wyzwań i rozwoju. Zdalna nauka nie dezorganizuje codziennych obowiązków, pozwala zarówno na wywiązywanie się z zobowiązań wynikających z aktualnie wykonywanej pracy, jak i z zadań, jakie związane są z naszą rolą w życiu prywatnym. To często kusząca propozycja również dla osób, które chcą się przebranżowić, nie rezygnując w danej chwili z dotychczasowego stanowiska.

W związku z tym, że nauka online wymaga wspomnianej już samodyscypliny i zaangażowania, po takie właśnie rozwiązania sięgają najczęściej osoby ambitne, poszukujące nowych możliwości, stawiające na rozwój, ale też interesujące się nowoczesnymi formami kształcenia. Jeśli cenisz sobie elastyczne rozwiązania i niezależność, kierunki online powinny Cię zainteresować.

Studia online – wybór drugiego kierunku

Czasem trudno pogodzić równoległe studiowanie więcej niż jednego kierunku. Ambitnych śmiałków jednak nie brakuje. A zajęcia prowadzone zdalnie są w takich przypadkach sporym ułatwieniem. Pozwalają na studiowanie bez konieczności poświęcania dodatkowego czasu np. na dojazdy na uczelnię, czy uczestniczenie w regularnie odbywających się zjazdach. 

Wybierając formę studiowania online warto pamiętać, że podobnie, jak w tradycyjnym systemie nauki, tak i tutaj będziemy musieli zdobywać zaliczenia poszczególnych przedmiotów. Co jednak kluczowe, absolwent otrzymuje tutaj dyplom ukończenia studiów tak samo ważny, jak w przypadku innych trybów nauki.

Przewiń na górę