Więcej niż programowanie: DevOps jest prawdziwym wyzwaniem

DevOps to sektor, który przyciąga najzdolniejszych programistów, ale nie wystarczy być świetnym programistą, żeby się w nim odnaleźć. DevOpsem można zostać tylko wtedy, kiedy zna się specyfikę rozwoju oprogramowania, ale wie się też sporo o operacyjnych aspektach działalności.

Trudna praca za świetne pieniądze

Specjalistów zajmujących się zagadnieniami DevOps jest stosunkowo niewielu, czy raczej niewielu z nich osiąga w tej dziedzinie mistrzostwo. Przygotowywane z myślą o DevOps oferty pracy wymagają od kandydatów nie tylko znajomości określonych języków programowania czy aspektów jego budowy, ale też zrozumienia specyfiki operacyjnej. To znaczy, że DevOps nie może liczyć na to, że sobie wygodnie usiądzie. Na tym stanowisku trzeba przede wszystkim świetnie ogarniać komunikację nie tylko w ramach własnego zespołu, ale także na zewnątrz – z innymi działami w danej organizacji albo z ludźmi zupełnie spoza niej.

Owszem, DevOps może liczyć na naprawdę dobre pieniądze, ale nie zdobywa się ich łatwo. Trzeba szczególnej odporności i naprawdę doskonałego zmysłu, drygu do uczenia się, żeby można było się w tej branży odnaleźć.

DevOpsa trzeba prawie wszędzie

Oprogramowanie nigdy nie działa w próżni i rzadko ogranicza się tylko na przykład do jednego działu w firmie. Zadaniem DevOpsa jest dbanie o to, żeby wydany kod realizował nie tylko podstawowe zadania, ale żeby w pełni wpisywał się w określone oczekiwania operacyjne. Od utrzymania infrastruktury, przez ciągłe wdrożenia, przez automatyzację niektórych procesów, aż po rozwiązywanie bieżących problemów związanych z utrzymaniem systemów i koordynowanie działania zespołów z różnych działów – to wszystko spada na barki DevOpsa.

Tak szeroko zarysowane kompetencje oznaczają, że ludzi o odpowiednich kwalifikacjach trzeba w każdej branży. Im większa organizacja, tym bardziej ta potrzeba jest widoczna. Stąd też spore zapotrzebowanie na pracę DevOps widać na przykład w branży badań klinicznych i farmaceutycznej, w bankowości, cyberbezpieczeństwie, w produkcji, w projektach związanych z IoT czy branżą automotive, ale też w analityce i wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność integrowania różnych działań.

Przeczytaj także:  Frezowanie CNC - w jakich branżach stosuje się to rozwiązanie?

Dziś w wielu firmach DevOps to nawet nie jest już stanowisko, tylko raczej koncepcja, metodologia działania, która pozwala usprawnić operacje z wykorzystaniem właściwej infrastruktury i oprogramowania. Osoba na stanowisku DevOps Engineer odpowiada zaś za to, żeby tę metodykę wdrażać na każdym możliwym etapie działalności.

Przewiń na górę